Με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της έφυγε η ΦΕΑ απο την Κόρινθο

Παρουσιάστηκε αξιοπρεπής (και) στην Κόρινθο η ΦΕΑ…
ΜΕ ΤΟ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ ΤΗΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΣΘΜΟ Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΚΑΟΚ ΜΕ ΣΚΟΡ 84-76
Αν και “ακέφαλη” η ΦΕΑ έδειξε ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης παίρνοντας το
πολύτιμο διπλό στην Κόρινθο του τοπικού ΚΑΟΚ με σκορ 84-76 στο πλαίσιο της 22 ης
αγωνιστικής του 1 ου ομίλου της Β’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.
Ο προπονητής της ομάδας της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, ο Αλέξης Καρατζάς που δεν
ήταν στην άκρη του πάγκου γιατί ήταν άρρωστος είδε τον άμεσο συνεργάτη του, τον
Ανδρέα Καρακατσάνη να καθοδηγεί με μαεστρία τους “κυανόλευκους” στην “απόδραση”
κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία της.
Οι παίκτες της ΦΕΑ αν και γνώριζαν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΑΠΑΣ
Νάξου και τον Παπάγου έδειξαν και πάλι ότι δεν χαρίζονται σε κανέναν και πως παίζουν
πάνω από όλα για τη φανέλα και την ιστορία της ομάδας.
Θεαματικό και γρήγορο παιχνίδι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο δεκάλεπτο, που
συνοδεύτηκε όπως ήταν φυσικό από υψηλό σκορ (26-24). Ο Νίκος Λιακόπουλος από
πλευράς γηπεδούχων και η ευστοχία των παικτών της ΦΕΑ έξω από την γραμμή των
6μ.75εκ. από την άλλη ήταν αυτά που ξεχώρισαν με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν
πέντε τρίποντα στην περίοδο αυτή, αλλά να μένουν πίσω στο σκορ για ένα καλάθι.
Έξι λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και η ΦΕΑ με δύο
τρίποντα, από ένα των Καραλευθέρη και Ζήρου ξέφυγε με +6 (34-37) για να λήξει το πρώτο
ημίχρονο με σκορ 39-44 με ακόμη ένα εύστοχο σουτ του Ζήρου από την περιφέρεια και δύο
του Καραχάλιου από κοντινή απόσταση.
Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι κυρίως στον αμυντικό τομέα στην τρίτη περίοδο. Μπορεί να
μην πέτυχαν τρίποντο στο δεκάλεπτο αυτό, αλλά απέκτησαν ένα προβάδισμα +8 πόντων
(47-55) στο 4:50. Οι Κορίνθιοι, όμως, δεν τα παράτησαν και με δύο συνεχόμενα καλάθι και
φάουλ του Μακρή έφεραν την διαφορά στους -2 (57-59) με το φινάλε της περιόδου.
Η διαφορά υπέρ των “κυανόλευκων” αυξήθηκε έως και τους δώδεκα πόντους (68-80), χάρη
στον “Λέφο” που πέτυχε 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα τρίποντο του
Κωνσταντίνου κι ένα του Πρεδάρη στα 52’’ μείωσαν τη διαφορά στους -6 (74-80). Δεκαέξι
δευτερόλεπτα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας, ο
Γεωργοπαπαδάκος έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλό του, ξεχύθηκε προς το αντίπαλο καλάθι,
ύψωσε τη μπάλα στον ερχόμενο Καραχάλιο, ο οποίος την άφησε να… αναπαυθεί στο
διχτάκι και να κάνει το 74-82.
Το τελικό 76-84 διαμόρφωσε ο Στεργιάκης με δύο εύστοχες βολές στα εναπομείναντα επτά
δευτερόλεπτα κι έτσι η ΦΕΑ έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα στο τελευταίο της ταξίδι μακριά
από την πρωτεύουσα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, δίνοντας την χαρά τούτη την φορά
στον Ανδρέα Καρακατσάνη να πανηγυρίσει τη νίκη εν αντιθέσει με το προηγούμενο
κοουτσάρισμα που είχε ως πρώτος προπονητής.
Αυτό έγινε πριν από 1.882 ημέρες, όταν στο πλαίσιο της 16 ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ, την
Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017, η ΦΕΑ είχε ηττηθεί εντός έδρας από τον Ηλυσιακό με σκορ 69-70 και ο Καρακατσάνης κάθισε στην άκρη του πάγκου λόγω αποβολής του -τότε-
προπονητή της, του Θόδωρου Καλιώρα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Κωνσταντινίδου, Μαρινάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 39-44 (ημίχρονο), 57-59, 76-84.
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Τ. Νικητόπουλος): Καπώνης 10 (1), Μακρής, Πρεδάρης 3 (1), Μακρής 22 (1), Αδαμόπουλος 7 (1), Κοντραφούρης, Λιακόπουλος 22, Φακοπουλίδης, Λάκοβ. Δούκας 4, Τσιάκος, Κωνσταντίνου 8 (2).
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Ανδ. Καρακατσάνης): Αφαλίδης, Δικαιόπουλος, Γιαννόπουλος, Αναούνης,
Στεργιάκης 20, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ζήρος 11 (3), Λίτσος 12 (2), Μπίγγος, Καραχάλιος