Ομάδα με τσαγανό, πάθος και τσαμπουκά η ΦΕΑ πήρε πολυ μεγάλη νίκη επι του Απας Νάξου

0

Γύρισε απο την… κόλαση, βρέθηκε στον παράδεισο!!!
ΟΜΆΔΑ ΜΕ ΤΣΑΓΑΝΌ, ΠΆΘΟΣ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΆ Η ΦΕΑ ΠΗΡΕ ΠΟΛΎ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ
ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΕΝΏ ΚΑΛΥΨΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΗΤΤΑ
ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Πολύ σκληρή για να πεθάνει… Η ΦΕΑ έδειξε ότι διαθέτει το “μέταλλο” για να μπορέσει να
διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί στον 1ο όμιλο του πολύ δύσκολου πρωταθλήματος της Β’
εθνικής.
Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας έκαμψε – για πρώτη φορά στις μεταξύ τους
αναμετρήσεις – την αντίσταση του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, έστω κι αν για αυτό χρειάστηκε το
έξτρα πεντάλεπτο. Η νίκη με σκορ 105-93 ήταν απόρροια της ψυχής, της μαγκιάς και του
τσαγανού που έδειξαν οι παίκτες του Αλέξη Καρατζά. Που βρέθηκαν με την πλάτη στον
τοίχο τόσο κατά τη διάρκεια του ματς (36-49), όσο και λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της
λήξης.
Η ψυχραιμία, ωστόσο που έδειξε ο Βασίλης Καραχάλιος στο φάουλ που κέρδισε από τον
Παύλο Παπάδη, αποδείχθηκε καθοριστική. Σε ουσιαστικά νεκρό χρόνο, (0,1’’ πριν από τη
λήξη) ευστόχησε στις δύο από τις τρεις ελεύθερες βολές που είχε, ισοφάρισε σε 89-89 κι
έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου η ΦΕΑ κατάφερε όχι απλά να πανηγυρίσει
την πολύτιμη νίκη (105-93), αλλά συνάμα να καλύψει και την διαφορά της ήττας του
πρώτου γύρου (80-77), στοιχείο που μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στο τέλος του
πρωταθλήματος.
Οι “κυανόλευκοι” του Καρατζά “έβγαλαν” στο παρκέ ψυχή και παρότι κλήθηκαν να
αντιμετωπίσουν και τα περίεργα σφυρίγματα των διαιτητών – που “φόρτωσαν” με τέσσερις
τεχνικές ποινές την ομάδα σε λιγότερο από δύο λεπτά, δίχως καν προειδοποίηση και υπό το
βλέμμα του παρατηρητή διαιτησίας και μέλους της ΚΕΔ/ΕΟΚ Κώστα Μουζάκη! – έδειξαν ότι
μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στη θέση που έχουν…
Ο Αλέξανδρος Στεργιάκης ήταν η “καλαθομηχανή” στην επίθεση, ο Γιάννης Ζήρος έπαιξε
καθοριστικό ρόλο με τα τρίποντα που πέτυχε στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά και οι υπόλοιποι
παίκτες του Αλέξη Καρατζά, οι Νίκος Γεωργοπαπαδάκος, Χάρης Λίτσος, Λευτέρης
Καραλευθέρης, Βασίλης Καραχάλιος και Αλέξανδρος Μπίγγος ξεδίπλωσαν στο παρκέ όλες
τις πτυχές του ταλέντου τους…
Χορταστικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό γυμναστήριο
“Απόστολος Κόντος” με τη ΦΕΑ να βρίσκει επιθετικές λύσεις από τον αρχηγό της, τον
Στεργιάκη και ο ΑΠΑΣ από τους Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς και Γιάννη Προδρόμου. Οι
γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 (15-10) στο 4:36 με τον Ζήρο, αλλά ο Μιλεντίγιεβιτς με δύο
συνεχόμενες επιθετικές του ενέργειες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (15-16).
Με μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή ο “Λέφο” έδωσε το προβάδισμα στη ΦΕΑ (21-20) με το
τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Φιλαδελφειώτες προηγήθηκαν δύο φορές με +6
(30-24 και 32-26), αλλά οι Ναξιώτες έβρισκαν τον τρόπο να μειώνουν την διαφορά, ενώ με
ένα σερί 0-9 προηγήθηκαν με σκορ 32-35 3:53 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ακολούθησαν
οι συνεχόμενες βολές τους από τις τέσσερις τεχνικές ποινές που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι κι
έτσι τα Φανάρια πήραν προβάδισμα με +13 (36-49). Ο Καρατζάς κάλεσε τάιμ άουτ,

προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του και στην επιστροφή στο παρκέ ο Λίτσος με έξι
πόντους του (σ.σ. σκόραρε με όλους τους τρόπους 1/1 βολ., 1/1 διπ., 1/1 τριπ.) έφερε το
ματς στους -7 (42-49) με το τέλος του ημιχρόνου.
Η ΦΕΑ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα… Πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει
σε 55-55 με τρίποντο του Λίτσου στο 3:24. Ο Σωκράτης Ψαρόπουλος με τρίποντο έδωσε
“αέρα” τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (60-64) για να λήξει η τρίτη περίοδος με σκορ
62-66 με καλάθι του Χρήστου Αναγνωστόπουλου.
Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο! Οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι και
προσπέρασαν με τρίποντο του Καραλευθέρη με 67-66 στο 9:24, ενώ προηγήθηκαν με +6
(78-72) με καλάθι και φάουλ του Καραχάλιου στο 5:23. Δύο λεπτά και 14 δευτερόλεπτα
πριν το φινάλε ο Λίτσος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και ο Μιλεντίγιεβιτς με ένα πολύ
δύσκολο καλάθι στα 15,9'' πριν το τέλος της κανονικής περιόδου σημείωσε το 87-89. Ο
Καραχάλιος σε “νεκρό” χρόνο κέρδισε φάουλ κι όπως προαναφέραμε με 2/3 βολές έστειλε
το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί “μίλησε” το άστρο του Ζήρου. Ο άνθρωπος που μάρκαρε τον Μιλεντίγιεβιτς στο
τελευταίο τρίποντο-μαχαιριά στο φινάλε στον αγώνα του πρώτου γύρου, ήταν εκείνος με
που με 2/2 τρίποντα και πέντε μαζεμένους πόντους (τους πρώτους του) από τον Νίκο