Με… μάτι να γυαλίζει το “αεράκι” της ΦΕΑ σκόρπισε (και) τον Έσπερο

0
Β ΕΘΝΙΚΗ 2021-2022 / ΦΕΑ ΝΦ - ΕΣΠΕΡΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΚΑΡΑΤΖΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ, ΠΑΡΑΣΥΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΣ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (95-80) ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΗΣ 2 ης ΘΕΣΗΣ ΔΙΕΥΡΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥΣ

Στη Νέα Φιλαδέλφεια κουμάντο κάνει μόνο η ΦΕΑ! Οι μάγκες, όπως τους αποκαλεί ο ίδιος,
του Αλέξη Καρατζά με μία εξαιρετική και απόλυτη εμφάνιση στις δύο άκρες του παρκέ,
διέλυσαν τον Έσπερο και έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με σκορ 95-80 στο πλαίσιο της
14ης αγωνιστικής, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά των εννέα πόντων, με την
οποία είχαν ηττηθεί (95-86) στον πρώτο γύρο.
Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας έδειξε το απόγευμα της Κυριακής 6
Φεβρουαρίου μεγάλη συγκέντρωση και με το… μάτι να γυαλίζει από το τζάμπολ επέβαλε
τον δικό της παιχνίδι κάνοντας το σωματείο της Καλλιθέας να νιώθει ότι προσέκρουσε σε
παγόβουνο!

Οι γηπεδούχοι πάτησαν “γκάζι” από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να
προηγούνται μόλις μία φορά σε όλο το παιχνίδι (9-10), μη κοιτώντας ποτέ πίσω τους.
Δημιούργησαν μία διψήφια διαφορά πόντων και τη συντήρησαν για πολλή ώρα, φτάνοντας
έτσι στην 10 η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα του 1 ου ομίλου της Β’ εθνικής και
απολαμβάνοντας την μοναξιά της 2 ης θέσης. Παράλληλα, οι “κυανέρυθροι” ευστόχησαν
συνολικά σε 15 τρίποντα, όσα είχαν δεχθεί στο κλειστό της Καλλιθέας την 27 η Οκτωβρίου
και με το αποτέλεσμα αυτό διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στις έξι νίκες, μετά την ήττα
στη Νάξο από τον τοπικό ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” στις 5 Δεκεμβρίου.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Λευτέρης Καραλευθέρης που πέτυχε 31 πόντους με οκτώ (!)
τρίποντα, ο Αλέξανδρος Στεργιάκης που σημείωσε 28 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι
Βασίλης Καραχάλιος (16π.), Χάρης Λίτσος (9π.), Νίκος Γεωργοπαπαδάκος (5π.) και Θανάσης
Κοντός (4π.). Χωρίς αυτό να σημαίνει πως και οι υπόλοιποι παίκτες του Καρατζά
υστέρησαν, αφού οι Γιάννος Γιαννόπουλος, Γιάννης Ζήρος και Αλέξανδρος Μπίγγος ήταν
σημαντικά “όπλα” στην φαρέτρα του τεχνικού της ομάδας.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η ΦΕΑ βρήκε λύσεις στην άμυνα του Έσπερου και με
αιχμή του δόρατος, τους Καραλευθέρη-Στεργιάκη έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Η είσοδος
του Κοντού στο παρκέ παράλληλα βελτίωσε το αμυντικό ριμπάουντ, ενώ έκλεισε τον
επικίνδυνο Μάκη Αδαμόπουλο. Με υπομονετική κυκλοφορία στην επίθεση βρήκε τα
ελεύθερα τρίποντα που ανέβασαν τη διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 28-
17 με 1/2 βολές του Λίτσου.

Η άμυνα προσαρμογής του Καρατζά έκλεισε τους διαδρόμους στις διεισδύσεις και
εμπόδισε την τροφοδοσία των ψηλών του Έσπερου που “κόλλησαν” επιθετικά και
δέχθηκαν ένα σερί 12-0 με το σκορ να διαμορφώνεται 47-24 3:57 πριν το τέλος του
ημιχρόνου με καλάθι του Στεργιάκη. Η ΦΕΑ έβρισκε λύσεις είτε με αιφνιδιασμούς, είτε με
όμορφες τεχνικές κινήσεις του Καραχάλιου και αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως δέχθηκε
στο πρώτο ημίχρονο (49-31), μόλις ένα τρίποντο, αυτό του Αλέξανδρου Μαγιντόμπε.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Περικλή Ταυρόπουλου πίεσαν
αναμενόμενα στην άμυνα για να κάνουν την προσπάθεια ανατροπής (53-42). Σε κανένα
σημείο, όμως, δεν μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Οι γηπεδούχοι
αν και φορτώθηκαν οι ψηλοί της, οι Μπίγγος-Καραχάλιος με φάουλ, αντέδρασαν ψύχραιμα
με τους Λίτσο και Κοντό να στέκονται το ίδιο επάξια και συνέχισαν με γρήγορο παιχνίδι να
χτυπούν στις κακές επιστροφές των φιλοξενούμενων.
Η απέλπιδα προσπάθεια των Καλλιθεατών να μειώσουν την διαφορά συνεχίστηκε και στην
τελευταία περίοδο με μπροστάρη τον νεοαποκτηθέντα, τον Γιάννη Γκαγκαλούδη που
πέτυχε όλους τους πόντους του (10π.) σε εκείνο το δεκάλεπτο. Το ροζ φύλλο αγώνα, όμως,
είχε πάρει ήδη τον δρόμο του και δύο τρίποντα του Στεργιάκη κι ένα του Καραλευθέρη
ουσιαστικά “τέλειωσαν” το ματς με το γνωστό τραγούδι της Έλενας Φουρέιρα “Φάρος στη
Φολέγανδρο” (Αεράκι) να ακούγεται ξανά από τα ηχεία του “Απόστολος Κόντος” μέσα σε