ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΚΑΡΑΤΖΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΑΣΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟ “ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΑΛΠΕΑΣ”
ΚΑΙ ΝΙΚΗΣΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ (81-71) ΓΙΑ ΤΗΝ 15 η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη σε… διπλό ταμπλό πανηγύρισε η ΦΕΑ το απόγευμα της Κυριακής 13 Φεβρουαρίου!
Οι μάγκες, όπως τους αποκαλεί ο ίδιος, του Αλέξη Καρατζά ξεδίπλωσαν για ακόμη ένα
παιχνίδι στο παρκέ του “Παναγιώτης Σαλπέας” το ταλέντο τους και νίκησαν (πιο άνετα απ’
ότι δείχνει το τελικό σκορ) τον Εθνικό Πειραιώς με σκορ 71-81 στο πλαίσιο της 15 ης
αγωνιστικής του 1 ου ομίλου της Β’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.
Το θετικό αποτέλεσμα το πανηγύρισαν όσο έπρεπε κι όσο επιτρέπει ο ίδιος ο τεχνικός των
“κυανέρυθρων”, οι παίκτες της ομάδας της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, που περίμεναν να
ακούσουν και τα ευχάριστα μαντάτα από την Καλλιθέα. Τα μηνύματα που λάμβαναν από το
ματς του Εσπέρου με τον Παπάγου ήταν ενθαρρυντικά, αλλά περίμεναν να μάθουν και το
τελικό αποτέλεσμα. Και το… δώρο από την ομάδα της Καλλιθέας, η νίκη επί των
“στρατηγών” με σκορ 92-84, φέρνει τη ΦΕΑ στο… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, παρέα
με τον Παπάγου έχοντας από 25 βαθμούς.
Δυναμικό ξεκίνημα για τη ΦΕΑ στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της Καλλίπολης. Οι
“κυανέρυθροι” με μπροστάρηδες τους Αλέξανδρο Στεργιάκη και Νίκο Γεωργοπαπαδάκο, ο
οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία τρίποντα σε εκείνη την περίοδο και με πολύ καλή άμυνα
πάνω στον Φώτη Βασιλόπουλο που δεν βρήκε στόχο (0/7 σουτ) προηγήθηκε με +13 με το
τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-25).
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες του Νάσου Χούμπαυλη
αφυπνίστηκαν. Το έναυσμα έδωσε ο Βασιλόπουλος που μαζί με τον Δημήτρη Καρυστινό με
εύστοχα σουτ εντός παιδιάς και τον Χρήστο Σιδέρη που έλεγχε τα ριμπάουντ μείωσαν την
διαφορά. Τα γρήγορα φάουλ που έκαναν οι γηπεδούχοι έστελναν στην γραμμή των
ελευθέρων βολών τους φιλοξενούμενους, ενώ το καλάθι και φάουλ του Βασίλη
Καραχάλιου μετά από πολύ όμορφη επιθετική ενέργεια με τον Γεωργοπαπαδάκο έδωσε
προβάδισμα +11 (31-42) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Χάρη Λίτσου να πάρει από το χέρι τη ΦΕΑ και να της
έναν “αέρα” στο προβάδισμα. Ο έμπειρος φόργουορντ με επτά προσωπικούς του πόντους
εκ των οποίων κι ένα τρίποντο διατήρησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα, ενώ το
τρίποντο του Λευτέρη Καραλευθέρη στο φινάλε της περιόδου… έγραψε το 51-68.
Στεργιάκης και Καραχάλιος ήταν οι πρωτεργάτες της γραμμής κρούσης των παικτών του
Αλέξη Καρατζά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε τους +20 (53-73) 4:48 πριν το
φινάλε, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στους -12 (67-79) στο 2:14. Η σωστή
διαχείριση της μπάλας και οι μεγάλες επιθέσεις διατήρησαν την διαφορά υπέρ των
“κυανέρυθων” με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με καλάθι του Καρυστινού από ασσίστ