0

Ξεκούραστο απόγευμα για τη ΦΕΑ…
ΤΗΝ ΠΈΜΠΤΗ ΤΗΣ ΝΊΚΗ ΣΕ ΟΚΤΏ ΑΓΏΝΕΣ ΣΗΜΕΊΩΣΕ Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ –
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ, ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΉΘΗΚΕ ΑΝΕΤΑ ΤΟΥ ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΜΕ ΣΚΟΡ 81-62
Ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα πέρασε η ΦΕΑ, η οποία επικράτησε με σκορ 81-62
του ΚΑΟ Κορίνθου στο κλειστό γυμναστήριο “Απόστολος Κόντος” την Κυριακή 12
Νοεμβρίου.
Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο της
αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ εθνικής κατηγορίας κι έτσι έφτασε
στην πέμπτη της νίκη σε οκτώ αναμετρήσεις διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στην έδρα
της. Οι παίκτες του Αλέξη Καρατζά είχαν το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια
του αγώνα, κάνοντας μάλιστα και συντήρηση δυνάμεων εν όψει ΝΕΟ Ληξουρίου για την
10η αγωνιστική την επόμενη Κυριακή (19/12) στην Κεφαλονιά.
Πρώτος σκόρερ για τη ΦΕΑ ήταν ο Θανάσης Κοντός. Ο 26χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε
το ματς με 21 πόντους και δύο τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν οι Νίκος Γεωργοπαπαδάκος
(16π.), Βασίλης Καραχάλιος (13π.), Λευτέρης Καραλευθέρης (12π.) και Αλέξανδρος
Στεργιάκης (10π.). Πολύ καλή η παρουσία σε ρόλο οργανωτή και του Γιάννου
Γιαννόπουλου, με τον νεαρό άσο να πετυχαίνει 3 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ στη
στατιστική του μετράει κι ένα εντυπωσιακό κόψιμο.
Στα highlight της βραδιάς δύο φάσεις που θα έχουν να θυμούνται αρκετό καιρό όσοι
βρέθηκαν στο γήπεδο. Η πρώτη σημειώθηκε 4:10 πριν το τέλος του παιχνιδιού όταν ο
Βασίλης Καραχάλιος ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, πήρε την εσωτερική και
κάρφωσε εντυπωσιακά την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, ξεσηκώνοντας τον κόσμο. Μία
ενέργεια που έχει επιχειρήσει ουκ ολίγες φορές και στην προπόνηση της ομάδας.
Η δεύτερη και σημαντικότερη πραγματοποιήθηκε 21 δευτερόλεπτα και 8 δέκατα πριν
ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για τελευταία φορά. Ο Καρατζάς είχε περάσει στο παρκέ
τους νεαρούς Δημήτρη Καραμίντζο (4:19 πριν το τέλος στη θέση του Νίκου
Γεωργοπαπαδάκου) και Γιώργο Δικαιόπουλο (1:40 πριν το τέλος στη θέση του Αλέξανδρου
Στεργιάκη) με τον δεύτερο, ο οποίος αποτελεί πολύτιμο γρανάζι της εφηβικής ομάδας της
ΦΕΑ, με περίσσιο πάθος και όμορφο λέι άπ να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στις εθνικές
κατηγορίες μπάσκετ μέσα σε πραγματική αποθέωση και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.
Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και καθοδηγούμενοι από τον
Νίκο Γεωργοπαπαδάκο που σημείωσε δύο τρίποντα κατάφεραν να αποκτήσουν μια
διαφορά 13 πόντων (17-4) στα μισά περίπου πριν από το τέλος του δεκάλεπτου, το οποίο
έληξε με σκορ 23-10 με καλάθι του Θανάση Κοντού ύστερα από όμορφη ασσίστ του
Λευτέρη Καραλευθέρη.
Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ΦΕΑ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει
δύο φορές την διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στους +18 (37-19, 39-21), ωστόσο οι
φιλοξενούμενοι του Τάσου Νικητόπουλου με ένα σερί 0-8 κατάφεραν να μειώσουν τη
διαφορά στους -10 (39-29). Με τον Βασίλη Καραχάλιο να σημειώνει καλάθι και φάουλ
εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να πάρουν και πάλι
διαφορά, με το ημίχρονο να “κλείνει” 44-31 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Αλέξανδρο
Στεργιάκη να κόβει εντυπωσιακά τον Θανάση Πρεδάρη στην προσπάθειά του για τρίποντο
με τη λήξη του χρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΦΕΑ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και τα
κατάφερε στο έπακρον. Με δύο τρίποντα, από ένα του Καραλευθέρη και του Κοντού και
πολύ καλή άμυνα οι ”κυανόλευκοι” κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 18 πόντων (53-35)
περίπου στα μισά της περιόδου. Δύο συνεχόμενες φορές με καλάθι και φάουλ των
Καραλευθέρη και Καραχάλιου οι οικοδεσπότες συνέχισαν να κινούνται σε υψηλό ρυθμό με
αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους +25 (63-38) 2:21 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου
(64-43).
Η τελευταία περίοδος δεν αντέχει σε κριτική, με τους παίκτες του Καρατζά απαλλαγμένοι
από το άγχος να προσφέρουν σκορ και θέαμα κυριολεκτικά και τους Κορίνθιους να έχουν
περιοριστεί σε παθητικό ρόλο περιμένοντας απλά το τελικό σφύριγμα που βρήκε τη ΦΕΑ
νικήτρια με σκορ με σκορ 81-62 υποχρεώνοντας του φιλοξενούμενους στην έκτη τους ήττα
τη φετινή σεζόν.
Να σημειωθεί πως η αναμέτρηση ξεκίνησε μισή ώρα αργότερα (5:30 μ.μ.) αντί για τις 5:00
μ.μ. που είχε αρχικά οριστεί, καθώς καθυστέρησε να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση της ΑΕΚ
με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre