Φουλ για άνοδο και τίτλο ο Ιωνικός ΝΦ!

0

Πέρασε και από τον Άλιμο η ανδρική ομάδα του Ιωνικού ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας καθώς κέρδισε με 58-79 τον ΑΣ Πέρα και συνεχίζει την πορεία της προς την κατάκτηση (πλέον) του πρωταθλήματος και την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Η ομάδα του coach Σορώτου δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με Πέτττα και Μουμπάρακ να βάζουν τους 20 από τους 23 πόντους, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 23-16 υπέρ της ομάδας μας. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε και άλλο και με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση το ημίχρονο έληξε με 30-46. Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλή επιθετικά για τον Ιωνικό με αποτέλεσμα να σκοράρει μόνο 7 πόντους, αλλά στην τέταρτη περίοδο, με δύο τρίποντα του Μουμπάρακ, η τάξη αποκαταστάθηκε και με ένα 16-26 η ομάδα μας κέρδισε των αγώνα. Τελικό 58-79, πάλι υψηλό σκορ στην επίθεση, ο Μουμπάρακ έχει ζεσταθεί με τα τρίποντα (21 πόν. 4 τριπ.), ο Πέττας έβαλε 15 πόν. (δεν έβαλε τρίποντο – η είδηση της ημέρας!), ο Γκίνης βελτιώνεται σταθερά (13 πον. 3 τριπ.).

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία των φιλάθλων του Ιωνικού και των οικογενειών τους στις εξέδρες του “Βυζαντινού” Αθλητικού Κέντρου γεγονός που δείχνει ότι η ομάδα αποκτάει “φανατικούς” φιλάθλους!

Με την σειρά τους, η διοίκηση, οι προπονητές και οι παίκτες του τμήματος καλαθοσφαίρισης του Ιωνικού ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας θέλουν να ευχαριστήσουν τον φίλαθλο κόσμο της Νέας Φιλαδέλφειας για την υποστήριξη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα!

Επόμενη αγωνιστική με Έσπερο ΑΟ Πατρών, την Κυριακή 31/03, στο “Ζαχ. Αλεξάνδρου”.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Κούλης

Δεκάλεπτα: 16-23, 30-46, 44-53, 58-79

Σκορ περιόδων: 16-23, 14-23, 12-7, 16-26

ΑΣ Πέρα (Γκαναβίας): Βαρδάλος 10 (1), Θεολογίτης 7 (1), Παπάδης 4, Μυλωνάκης, Τσολάκης 13, Χολέβας, Πατσατζόπουλος 8, Πιτούλης 10 (1), Σωτηράκης 4, Αναστασιάδης, Ντιφαντής 2

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Σορώτος, Καλιώρας): Παπανδρέου 9, Άρχος, Παπαπέτρος 3 (1), Γρύλλης 6 (1), Κουμουνδούρος 2, Πέττας 15, Μουμπάρακ 21 (4), Μαλτέζος 6, Γκίνης 13 (3), Κατιάκος 4, Χριστόδουλος

Προηγούμενο άρθροΜητρόπολη: Υποδοχή Τιμίας Κάρας Αγ. Νεομάρτυρος Κωνσταντίνου του Υδραίου
Επόμενο άρθροΑποκλειστική συνέντευξη του Αλέκου Γούλα στην Fx-news!
Η εφημερίδα Fx-news, από το 2010 που ξεκίνησε ηλεκτρονικά και από το 2012 και σε έντυπη μηνιαία έκδοση, πρωτοστατεί στην ουσιαστική, αντικειμενική και άμεση ενημέρωση των δημοτών της Νέας Φιλαδέλφειας - Νέας Χαλκηδόνας και όχι μόνο! Επίσημο Μέλος του E-MEDIA: A.M. 12548.