Μάγκικη νίκη μέσα στην Κηφισιά για την ΦΕΑ

0

Μάγκικη νίκη μέσα στην Κηφισιά…
ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ Η ΦΕΑ ΕΦΕΡΕ ΤΟΥΜΠΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΕΝΚ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ “ΔΙΠΛΟ” (77-82) ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
«It aint over till the fat lady sings»…… Ελληνιστή όπως είχε μεταφράσει τη φράση κατά
λέξη ο Ελληνοαμερικάνος μπασκετμπολίστας του Ολυμπιακού, ο Στιβ Γιατζόγλου τη
δεκαετία του 1970: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει μέχρι να τραγουδήσει η χοντρή κυρία»…
Για 37 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα η ΦΕΑ ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Δύο λεπτά και τρία
δευτερόλεπτα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας στο κλειστό
γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” το σκορ ήταν 77-74 υπέρ της Κηφισιάς κι όλα έδειχναν
ότι με την εξέλιξη του αγώνα η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας έπειτα από 84
ημέρες θα έπαιρνε το κίτρινο φύλλο αγώνα. Κι όμως…
Όταν η μπάλα “έκαιγε” οι μάγκες, όπως του αποκαλεί ο ίδιος, του Αλέξη Καρατζά πήραν την
κατάσταση στα χέρια τους. Ένα εντυπωσιακό στοπ του Βασίλη Καραχάλιου στον Αλκιβιάδη
Ιωάννου, δύο πολύ μεγάλα τρίποντα του Αλέξανδρου Στεργιάκη και δύο καθοριστικές
βολές του Λευτέρη Καραλευθέρη έφεραν τα πάνω κάτω στα βόρεια προάστια και η ΦΕΑ
πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με σκορ 77-82 που την διατήρησε στην κορυφή του 1 ου
ομίλου της Β’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.
Έφτασε τους 27 βαθμούς, πέτυχε την 13 η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, την ένατη
συνεχόμενη και παραμένει συγκάτοικος με τον Παπάγου που πέρασε από την Ελευσίνα
επικρατώντας του τοπικού Πανελευσινιακού με σκορ 73-84 με τις οι δύο ομάδες να
αναμετρώνται στο ντέρμπι κορυφής την Κυριακή 13 Μαρτίου στο “Απόστολος Κόντος” μιας
και την επόμενη αγωνιστική η ΦΕΑ έχει ρεπό.
Ό,τι και να πεις για αυτή την ομάδα είναι πολύ λίγο… Παρά τα όποια προβλήματα
τραυματισμών, με τελευταίο “θύμα” τον Αλέξανδρο Μπίγγο, βλέπεις μία παρέα που
γουστάρουν να παίζουν μπάσκετ. Όταν αυτό βαίνει και στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου
τότε δημιουργούνται όμορφα πράγματα που σε κάνουν να πιστεύεις ότι το σύνολο αυτό
είναι φτιαγμένο για πολύ μεγάλα πράγματα!!!
Μπορεί η πολύ μεγάλη νίκη να πιστώνεται στον αρχηγό των “κυανέρυθρων” με τα δύο
εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ., ωστόσο μεγάλος πρωταγωνιστής δίχως
αμφιβολία ήταν ο Θανάσης Κοντός. Ο νεαρός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 25
πόντους, ωστόσο στην τρίτη περίοδο ήταν εκείνος που με 13 συνεχόμενους πόντους
κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του και της έδωσε το δικαίωμα να ελπίζει στην ολική
επαναφορά στην τελευταία και καθοριστική τέταρτη περίοδο. Όπως κι έγινε…
Με “όπλο” τον γρήγορο ρυθμό της, η ΦΕΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να
προηγηθεί με σκορ 2-7 στο 7:22. Οι γηπεδούχοι του Στέφανου Λαδικού, όμως, ισορόπησαν
το παιχνίδι, βρήκαν ανοίγματα στην άμυνα των αντιπάλων τους και με ένα σερί 8-0
προηγήθηκαν με +3 (10-7) με 1/2 βολές του Μανώλη Μανούσου. Δύο δευτερόλεπτα πριν
το τέλος του δεκαλέπτου ο Νίκος Γεωργοπαπαδάκος με απίστευτο τρίποντο και φάουλ
έφερε τη ΦΕΑ μπροστά με +2 (16-18) για να ισοφαρίσει (18-18) ο Χρήστος
Πετροδημόπουλος στα εναπομείναντα εννέα δέκατα.

Αρκετά νευρικοί μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΦΕΑ και το πλήρωσαν… Δύο
συνεχόμενα έμμεσα τρίποντα του Μανούσου κι ένα… κανονικό του Άκη Μακρυγιάννη
έφεραν την ΑΕΝΚ μπροστά με +7 (29-22) 6:34 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καρατζά να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν βρει τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και με αρκετούς πρωταγωνιστές έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στους +14 (38-24) με τρίποντο του Φίλιππου Μοσχοβίτη. Κάπου εκεί μπλόκαρε επιθετικά, οι
φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά και πήγαν την διαφορά στους -3 (40-37) με τη λήξη
του ημιχρόνου.
Με το έμμεσο τρίποντο του Μανούσου, η Κηφισιά προηγήθηκε με +6 (47-41), ενώ τρία
συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Ιωάννου η διαφορά έφτασε τους +10 (60-50).
Η ΦΕΑ, όπως αναφέραμε στον πρόλογο, έβρισκε πόντους από τον Κοντό, ο οποίος και με
δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 64-56 της τρίτης περιόδου.
Ντέρμπι για γερά νεύρα το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Κοντός με εύστοχο σουτ έξω από την
γραμμή των 6μ.75εκ. μείωσε στους -3 (64-61) 8:46 πριν το τέλος, ενώ ένα λεπτό αργότερα
(7:46) ο Γιάννης Ζήρος μείωσε στους -2 (66-64). Η ΑΕΝΚ όμως βρήκε και πάλι λύσεις. Ο
Μοσχοβίτης με το δεύτερό του τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με +7 (71-64), ενώ
λίγο αργότερα ο Μανούσος με +5 (77-72).
Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ΦΕΑ θα γνώριζε την πρώτη της ήττα μετά, μετά το παιχνίδι με
τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” στις 5 Δεκεμβρίου του 2021, με ανθρώπους της διοίκησης του
ναξιώτικου συλλόγου να βρίσκονται στο κλειστό των βορείων προαστίων, όλα ήρθαν
τούμπα! Η… χοντρή κυρία πήρε το μικρόφωνο και βγήκε στη σκηνή να τραγουδήσει!!!
Στο 1:27 πριν το τέλος, μεγαλοπρεπέστατη τάπα του Καραχάλιου στον Ιωάννου, που
τραυματίστηκε στη φάση αυτή, δύο πολύ μεγάλα τρίποντα του Στεργιάκη, στο 1:16 και στο
0:31 πριν το τέλος έκαναν το 77-80. Ο Μοσχοβίτης αστόχησε σε τρίποντο, ο “Λέφο”
ευστόχησε στα δύο σουτ από την γραμμή φιλανθρωπίας και το ροζ φύλλο αγώνα έγραψε:
“ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ: ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – ΝΕΑΣ
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ”…
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκαλτσής, Παπαδόπουλος Χρ., Κούλης Χ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 40-37 (ημίχρονο), 64-56, 77-82.
ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Στ. Λαδικός): Ιωάννου 14 (4), Μοσχοβίτης 16 (2), Μακρυγιάννης 3 (1), Στεργίου 4, Χαρταβέλλας, Μοίρας, Πετροδημόπουλος 11 (1), Μανούσος 19, Χατζηνικόλας 4, Κουκάκης 2, Μιχαλάκης 2, Καρακώστας 2.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς): Απ. Κόντος, Καραμίντζος, Γιαννόπουλος, Στεργιάκης 20 (4) –2κοψίματα, Ζήρος 8, Λίτσος 5 (1), Αθ. Κοντός 25 (1), Καραχάλιος 10 – 1κόψιμο,
Καραλευθέρης 6-1κόψιμο, Γεωργοπαπαδάκος 8 (2).