Fx-news | Εφημερίδα |ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΝΕΑ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ

Μεγάλη επιτυχία για την Ξιφασκία της ΑΕΚ – Χάλκινο μετάλλιο στο ΟΑΚΑ για τον Κοντοειδή Φιλαδελφιώτη αθλητή της ΑΕΚ και της Εθνικής

Σπουδαίες εμφανίσεις και χάλκινο μετάλλιο για τον Παναγιώτη Κοντοειδή στο Κύπελλο Ελλάδος Σπάθης Ανδρών που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ! Ο ξιφομάχος της ΑΕΚ τα έδωσε όλα στη μεγάλη διοργάνωση και κατέκτησε άλλο ένα μετάλλιο, κρατώντας ψηλά τη σημαία του Συλλόγου.

Ο Κοντοειδής αφού αρχικά σημείωσε 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο, είχε bye στους «64». Στη Φάση των «32» επικράτησε με 15-5 του Φορμώζη (ΑΟ Ασπίδα), ενώ στους «16» επιβλήθηκε με 15-7 του Μητρόπουλου (Αθηναϊκή Λέσχη). Στα Προημιτελικά ο Πρωταθλητής της ΑΕΚ άφησε εκτός τον Πρεδάρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), μπαίνοντας στο γύρο των μεταλλίων. Στα Ημιτελικά, μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, ηττήθηκε με 15-12 από τον Πάγκαλο (Εκπ. Κωστέα Γείτονα).