Ο “Λέφο” πήρε το… όπλο του και “καθάρισε” την Αχαγιά ‘82
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ (78-60) ΓΙΑ ΤΗ ΦΕΑ ΜΕ “ΣΟΥΠΕΡ” ΚΑΡΑΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ
ΑΞΙΟΥΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟ, ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ΦΕΑ Απέναντι στην Αχαγιά ’82 η
ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας κέρδισε με σκορ 78-60 σημειώνοντας την τέταρτη
νίκη της τη φετινή σεζόν στον 1 ο όμιλο της Β’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.
Το σύνολο του Αλέξη Καρατζά είχε πολυφωνία στην επίθεση, έχοντας τέσσερις παίκτες
διψήφιους. Ο Λευτέρης Καραλευθέρης ήταν ο πρώτος σκόρερ των “κυανέρυθρων” με 30
πόντους, εκ των οποίων τους 21 στο πρώτο ημίχρονο και πέντε (!) τρίποντα και τον
ακολούθησαν οι εξίσου πολύ καλοί σε εμφάνιση Νίκος Γεωργοπαπαδάκος με 11 πόντους,
Θανάσης Κοντός με 17 πόντους και Βασίλης Καραχάλιος με 11 πόντους κι ένα κόψιμο.
Πολύ καλή παρουσία και των υπόλοιπων παικτών της ΦΕΑ που συμμετείχαν στο παιχνίδι της
7 ης αγωνιστικής, με τον νεαρό Γιώργο Δικαιόπουλο του εφηβικού τμήματος να
καταχειροκροτείται από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο “Απόστολος
Κόντος”, ενώ η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο τελευταίο σουτ του αγώνα, έτσι ώστε να
του δώσει την ευκαιρία να χριστεί και σκόρερ.

Κόντρα στην αξιόμαχη αχαϊκή ομάδα που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ο Θανάσης
Λιόνας η ΦΕΑ παρά τις απουσίες των τραυματιών Αλέξανδρου Στεργιάκη, Γιάννη
Παπακώστα και του στρατευμένου Δημήτρη Καραμίντζου είχε πολύ καλή εικόνα. Στο πρώτο
δεκάλεπτο παρά το… μουδιασμένο ξεκίνημα κατάφερε να αντιστρέψει της εις βάρος της
κατάσταση, στη δεύτερη περίοδο “έκτισε” μία διαφορά ασφαλείας, στο τρίτο δεκάλεπτο
έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (58-38) και στο τέταρτο όταν ο αντίπαλος
πλησίασε στους -9 (69-60) 3:39 πριν το φινάλε ένα απίστευτο τρίποντο του Καραλευθέρη της χάρισε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα διατηρώντας το αήττητο στις τρεις αναμετρήσεις πουέχει δώσει μέχρι τώρα στην έδρα της.

Δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση της Κυριακής 28 Νοεμβρίου οι φιλοξενούμενοι. Παρά το
αρχικό 2-0 της ΦΕΑ, οι “ροσονέρι” χάρη στην πίεση που άσκησαν κλείνοντας τους
διαδρόμους των γηπεδούχων προς το καλάθι προηγήθηκαν με +6 (4-10) με τρίποντο του
Φίλιππου Φραντζή και λίγο αργότερα +8 (6-14) στα μισά του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι
παίκτες του Καρατζά αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 16-14 με
τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου στον αιφνιδιασμό και 18-14 με καλάθι του Γιάννη Ζήρου
ύστερα από κλέψιμο της μπάλας του ίδιου από το κέντρο του γηπέδου.

Εντυπωσιακή η ΦΕΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα σερί 11-0 μετέτρεψε το 29-26 σε 40-26
χάρη σε καλάθι του Κοντού και τρία συνεχόμενα τρίποντα των Καραλευθέρη,
Γεωργοπαπαδάκου και Λίτσου για να έρθει λίγο πιο μετά ο “Λέφο” ξανά έξω από την
γραμμή των 6μ.75εκ. να κάνει το 43-28 1:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Η Αχαγιά προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να ροκανίσει την διαφορά με σουτ έξω από την
γραμμή του τρίποντου, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε την χάρη. Ο “γιατρός” με καλάθι 7:36
πριν το τέλος έφτασε την διαφορά στους +18 (54-36) με τον Λιόνα να καλεί εσπευσμένα σε
τάιμ άουτ και να ζητάει από τους παίκτες του να ηρεμήσουν. Η διαφορά έφτασε στους +20
(58-38) 2:40 πριν το τέλος με καλάθι του Ζήρου ύστερα από ασσίστ του Αλέξανδρου
Μπίγγου για να λήξει η περίοδος 60-45.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι όλα είχαν σχεδόν τελειώσει οι παίκτες της Πατρινής ομάδας είχαν
διαφορετική άποψη. Η πίεση που άσκησαν στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε την εμφάνισή της και στην τελευταία περίοδο κι έτσι 3:39 πριν το φινάλε το σκορ διαμορφώθηκε 69-60 με 2/2
βολές του Δημήτρη Σερέτη και 1/1 του Δημήτρη Κατσογιάννη στην τεχνική ποινή που
χρεώθηκε ο πάγκος της ΦΕΑ. Στη συνέχεια ο Κοντός διαμόρφωσε το 71-60 για να έρθει το
εντυπωσιακό τρίποντο -με ταμπλό – του Καραλευθέρη 2:30 πριν το τέλος του αγώνα και 5’’
πριν το τέλος της επίθεσης για να “γράψει” το 74-60 και κάπου εκεί να τελειώσουν όλα και