ΦΕΑ: “Ποδαρικό” στην Χίο!

0
Αρχείο

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις για το 2020 το αντρικό τμήμα της ΦΕΑ, όπου αγωνίστηκε το μεσημέρι της Κυριακής 12 Ιανουαρίου στο Βούρειο Αθλητικό κέντρο της Χίου με την ομάδα του ΒΑΟΛ.

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 16:00 με αρκετά λάθη και από τις δύο αντίπαλες ομάδες, αλλά ο ΒΑΟΛ ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με 11-2. Όμως η ομάδα του κόουτς Καρατζά έκανε την αρχή ενός εξαιρετικού αγώνα, και ευστόχησε σε 4 σερί τρίποντα μειώνοντας την διαφορά στο σκορ της 1ης περιόδου σε 22-16. Αυτή ήταν όντως μόνο η αρχή, με τους παίκτες της ΦΕΑ να συνεχίζουν να βομβαρδίζουν συνεχόμενα το αντίπαλο καλάθι πίσω από την γραμμή των 6,75. Σκορ ημιχρόνου 49-43.

Οι παίκτες της ΦΕΑ μπήκαν ακόμα πιο ζεστοί στην 3η περίοδο, και πλέον κρατώντας τα ηνία του αγώνα πέρασαν μπροστά στο σκορ πετυχαίνοντας 30 πόντους σε αυτή τη περίοδο, διαμορφώνοντας το επιμέρους σκορ σε 67-73 υπέρ της ΦΕΑ. Στην 4η περίοδο πλέον, η αντίπαλη ομάδα δεν άντεξε να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλε στον αγώνα η ΦΕΑ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αύξηση της διαφοράς και το τελικό αποτέλεσμα αυτού του εξαιρετικού αγώνα να γίνει 81-93!!

Τεράστια νίκη σε εκτός έδρας αγώνα όπου η ΦΕΑ πέτυχε 17 εύστοχα τρίποντα, παίρνοντας με αυτό το τρόπο τους 51 από τους 93 πόντους που σκόραρε!!

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ-ΦΕΑ 81-93

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 27-27, 18-30, 14-20

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Τσακιράκη

ΒΑΟΛ Χιου (Βουλικας): Φερεντίνος, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 12 (2), Σουλίκας 32 (2), Φουντουλάκος, Σιμιτσάκης, Κουτσαντωνάκης, Τσουρής 18, Μαρούλης 6, Τρόβας 5 (1), Κουϊμτζής 8, Κωσταντινάκος

ΦΕΑ (Καρατζάς): Καστανιώτης 8, Μπάρδας 18 (5), Ρωμόσιος 6 Πανταζής, Τρικαλιώτης 13 (3) Καραλευθέρης 21 (3), Αναουνης, Λιτσιος 5 (1), Μιχόπουλος 23 (5)

Προηγούμενο άρθροΝΦ-ΝΧ: Οι ακριβείς ώρες δρομολογίων της δημοτικής συγκοινωνίας
Επόμενο άρθροΑΟΝΦ Ατταλος: Σερί νικών και στο βάθος άνοδος…
Η εφημερίδα Fx-news, από το 2010 που ξεκίνησε ηλεκτρονικά και από το 2012 και σε έντυπη μηνιαία έκδοση, πρωτοστατεί στην ουσιαστική, αντικειμενική και άμεση ενημέρωση των δημοτών της Νέας Φιλαδέλφειας - Νέας Χαλκηδόνας και όχι μόνο! Επίσημο Μέλος του E-MEDIA: A.M. 12548.