Ιωνικός Ν.Φ.: Νικηφόρο ντεμπούτο του νέου κόουτς

0

Με νίκη ξεκίνησε ο Β’ γύρος του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με τον Ιωνικό ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας να επιβάλλεται του Ηλυσιακού ΑΟ με 81-65, με τον Κώστα Σορώτος να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Ηλυσιακού να έχει τον πρώτο λόγο, έχοντας έρθει καλά διαβασμένη, και να βρίσκει λύσεις στην άμυνα επάνω σε Πέττα, Μουμπάρακ με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει με 19-25 υπέρ του Ηλυσιακού.

Στη δεύτερη περίοδο ο coach Σορώτος έστειλε τη μπάλα κάτω από το καλάθι με τον Κατιάκο να κάνει πάρτι, ενώ η αποτελεσματική άμυνα των παικτών του Ιωνικού διαμόρφωσαν το 17-13 και το ημίχρονο να κλείνει με 36-38 υπέρ του Ηλυσιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήγε κάτω από το καλάθι και η περιφέρεια ξεκόλλησε με αποτέλεσμα να πάρει νωρίς το προβάδισμα και με σκορ περιόδου 23-10 να πάρει μία διαφορά 11 πόντων. Το ίδιο μοτίβο στην τέταρτη περίοδο και τελικό σκορ 81-65, με συνολικό σκορ β’ ημιχρόνου 45-27 υπέρ του Ιωνικού.

Δεκάλεπτα: 19-25, 36-38, 59-48, 81-65

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Σορώτος, Καλιώρας): Παπανδρέου 8, Μαλτέζος 5, Παπαπέτρος, Γρύλλης 6, Κουμουνδούρος, Πέττας 22 (2), Μουμπάρακ 11 (3), Κατιάκος 25, Χριστόδουλος 2

Ηλυσιακός ΑΟ (Θωμόπουλος): Γραμματίκας 10 (2), Φώτσης 20 (4), Μαραγκουδάκης, Καραμπάς 7, Αντωνόπουλος 8 (2), Μπουργάνος 7, Ζαραϊδώνης 6, Κουσιάντζας 2, Αγγελόπουλος 5

Προηγούμενο άρθροΣυνάντηση Νίκου Σερετάκη με την διοίκηση του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας